Hurá na Praděd

Praděd

Hurá na Praděd

Cesta na nejvyšší horu Jeseníků, Praděd, je snad nejhezčí ze všech výstupů na naše velikány... Špička vysílače, který se zde nachází, je nejvyšším pevným bodem v České republiky. Tyčí se do nadmořské výšky 1637 m, čímž převyšuje i Sněžku. Tu můžete při dobré viditelnosti z rozhledny dokonce zahlédnout. Samotný Praděd se nachází se v nadmořské výšce 1492 m.

Jakou cestu vybrat?

K Pradědu vede několik různě náročných cest, takže si na své přijdou jak zdatní turisté, tak i rodiny s dětmi. Z Ovčárny je to cca 3,5 km, z Karlovy Studánky přes naučnou stezku Bílá Opava 9 km, z  Červenohorského sedla přes Švýcárnu 10 km a obdobné je to i z Bělé pod Pradědem.

Směrem z Karlovy Studánky vede nádherná trasa, protože Bílá Opava vytváří v lokalitě úžasné kaskády a vodopády. Největší z nich měří osm metrů. Čeká vás zdolávání žebříků, lávek i strmé výstupy a sestupy. Uvidíte také romantická zákoutí smrkového pralesa.  Putování romantickou oblastí ovšem není pro každého, protože se při něm překonává  výškový rozdíl skoro 800 metrů. Z údolíčka se vynoříte už jen kousek od Pradědu, na který pohodlně dojdete po asfaltové silničce.

Z druhé strany, od Červenohorského sedla, je cesta delší a podle našeho názoru méně zajímavá. V cíli vás ale každopádně čeká pohostinná náruč vysílače na Pradědu; při troše štěstí budete moci také vyjet výtahem na jeho vyhlídkové patro.

Příroda i historie

A další tipy na „objevování“ Jeseníků?  Výběr je nesmírně bohatý, my jsme navštívili třeba Rejvíz s jeho kouzelným Velkým mechovým jezírkem v severovýchodní části Hrubého Jeseníku, kde roste např. masožravá rosnatka okrouhlolistá či rojovník bahenní, vzácný stálezelený keř, jenž je zapsaný na červeném seznamu ohrožených rostlin. Pro ty, kteří dávají přednost historickým památkám, můžeme doporučit třeba poutní areál Panny Marie Pomocné (Maria Hilf) nad Zlatými Horami.

rd

Snímky Shutterstock

 

 

A nyní nás čeká 7. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem pro rok 2022.
Pro celkem 10 soutěžících máme připravenou tuto výhru 

Ultralehký batoh REBELITO® ULTRALIGHT 25 litrů, skládací

Dopřej si ultralehký a skládací batoh pro své výlety a túry. Skládací ultralehký batoh (pouze 220 gramů!)

Odpověď na soutěžní otázku můžete zasílat od. 30.6. 2022 do půlnoci 13.7. 2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.