Kraj Vysočina

Na větrný zámek

Dnešní trasa výletu se na první pohled může zdát být krátká a snadná: vede však z velké části do kopce a tak se – pokud nejste trénovanými sportovci – při jejím překonávání dost unavíte. Sportovní výkon se vám však bohatě vrátí v poznání řady zajímavostí a hlavně některých z nejkrásnějších míst naší země. Startujeme na náměstí Pelhřimova, jemuž místní lidé říkají „Pejr“. Určitě vás tu zaujme Muzeum rekordů a kuriozit, do nějž patří například i nejmenší jezdecká socha T.G.Masaryka na světě.  Je tady ale i Muzeum strašidel!

Krematorium není

Na náměstí také nepřehlédněte naprosto unikátní Fárův dům, jehož architektura harmonicky spojuje původní pozdně barokní a nové kubistické tvarosloví (úpravy dokončeny v roce 1914). Pokud jste však filmoví fanoušci a budete hledat krematorium (viz známá „hláška“ z filmu Vesničko má středisková „Jeď do Pelhřimova a prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš,“) budete zklamaní – ve městě žádné není. Zato budete cestou míjet kopec s roztomilým názvem Kocour a pokud si budete chtít trochu odskočit z trasy, čeká vás v obci Putimov idylické koupaliště. Za Prosečí pod Křemešníkem pak začíná les a v něm stoupání na krásný kopec Křemešník.  

Voda se stříbrem

Na úpatí vrchu Křemešník (má slušnou výšku 765 metrů a v zimě tu jezdí lyžařský vlek) se napijeme lahodné vody ze Zázračné studánky – jsou v ní stopy stříbra – a takto posilněni začneme stoupat Křížovou cestou k poutnímu kostelu Nejsvětější trojice. Toto místo je vyhlášeným poutním cílem už od 16. století! Na vrcholu své slávy – počátkem 18. století – sem každoročně putovaly desítky tisíc věřících prakticky z celého Rakouska, Bavorska i Saska a Slezska.

Poutník a Pípalka

Barokní chrám je do vrcholu Křemešníku dokonale zasazen a působí dojmem, jako by tu byl odjakživa. To blízká rozhledna Pípalka (44 metrů) zde stojí teprve od roku 1993. Dá se z ní však přehlédnout téměř celé území Českomoravské vrchoviny! Kousek od rozhledny najdete i hotel Křemešník, který vám poskytne všestranné služby (je tu dokonce i Lanové centrum). Nepřehlédněte také zajímavou dřevěnou sochu Poutníka – byť dnešní poutníci už přece jen vypadají dost jinak.

Větrný zámek

Jako z jiného světa působí nedokončená stavba Větrného (někdy se uvádí Havraního) zámku, který projektoval známý architekt Kamil Hilbert. Na věži romantického zámečku sedí sedm skleněných havranů jako připomínka pohádky o sedmi bratrech. Zámek si nechal stavět Josef Šejnost, který se celý život věnoval medailérství a na tomto krásném místě chtěl mít svoje muzeum. Medailér ale nakonec předčasně zemřel a expozice nebyla na zámku nikdy instalována.

Naplánujte cestu

Doprava

Do Pelhřimova i z Pelhřimova se dostanete autem či autobusy nebo vlakem ze všech světových stran. Autobusové spojení také najdete v obcích kolem Křemešníku – raději se však předem ujistěte, kdy jede ta vaše linka, abyste se vyhnuli delšímu čekání.

Náš „tajný tip“

Chcete se na chvíli přenést o bůhvíkolik století zpět? Zabočte cestou  z Křemešníku na Ivaniny rybníky. V dokonale chráněné přírodě si budete připadat jako v jiném světě. Čistá voda rybníčků láká zvláště chráněné živočichy jako je vydra říční, ledňáček říční nebo ropucha obecná. Jen neopouštějte vymezené stezky, ať nepoškodíte přírodní krásu – a třeba nezapadnete do bažiny.

A nyní nás čeká 9. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem pro rok 2022.

Pro celkem 5 soutěžících máme připravenou tuto výhru:
Hra Triolet - hra s čísly, v níž se hráči snaží získat v každém tahu co nejvíce bodů. Za tímto účelem umisťují jednu, dvě nebo tři destičky do jedné řady tak, aby jejich celkový součet nepřesáhl 15.

Odpověď na soutěžní otázku můžete zasílat od 22.8. 2022 zde a od 25. 8. 2022 do půlnoci 7. 9.2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.