Krajem blanických rytířů

Hora Blaník

Hora Blaník je jedním z nejpamátnějších míst v Česku. Vyšlápnout si na ni můžete i v zimě, odměnou vám bude výhled na malebnou krajinu na pomezí středních a jižních Čech. Navíc se můžete dozvědět i něco z historie.

Nejlepším výchozím bodem pro zdolání 638 metrů vysoké hory Velký Blaník je náměstí v Louňovicích pod Blaníkem, odkud jsou to až na vrchol necelé tři kilometry. K úpatí kopce vás dovede zelená značka, potom už půjdete pořád po červené. Cestu vám zpříjemní naučná stezka S rytířem na Blaník, kterou ocení hlavně děti. Mohou si třeba poměřit délku svých paží s rozpětím křídel ptáků nebo si zahrát na dendrofon, tedy nástroj složený z různých typů dřevin vydávajících tóny. Cestu k vrcholu hlídá obří socha hlavy jednoho z rytířů, kteří podle známé legendy spí pod horou uvnitř Veřejové skály. Až bude českému národu nejhůře, skála se prý otevře, rytíři uvnitř se probudí a vyrazí proti nepřátelům.

Velký Blaník je hlavní dominantou CHKO Blaník - nejmenší chráněné krajinné oblasti v ČR. Dodnes si uchovala ráz typické české krajiny s mozaikou polí protkanou sítí polních cest, alejemi, remízky či vesnicemi, z nichž vyrůstají kostelní věže. Jako na dlani ji budete mít, pokud na vrcholu Blaníku vystoupáte na 30 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu ve tvaru husitské hlásky. V zimě je přístupná o víkendech a státních svátcích od 10 do 16 hodin. Na vrcholu Velkého Blaníku si můžete také prohlédnout pozůstatky opevnění bývalého keltského hradiště.

Od rozhledny se dá pokračovat po červené turistické značce, k autobusu do obce Kondrac. Cestou uvidíte třeba kopii jednoho ze základních kamenů Národního divadla, jehož originál byl na stavbu dovezen právě z Blaníku. Před obcí si můžete ještě prohlédnout geologickou expozicí hornin Podblanicka, kde jsou vystaveny různé kameny vytěžené v okolních lomech. Kdo by si chtěl výlet ještě o něco prodloužit, může pokračovat dalších pět kilometrů po červené až do Vlašimi. Za návštěvu stojí tamní zámek s nádherným anglickým parkem z konce 18. století, v němž stojí romantický čínský pavilon. V zámku sídlí Muzeum Podblanicka, v němž můžete zhlédnout několik expozic, například o historii zámku a parku, o střelectví a zbrojařství či o životě obyvatel v regionu.

zaz

Obrázky: Hlava rytíře a rozhledna Blaník

A nyní nás čeká 1. kolo pro rok 2022  soutěže  Jdeme 1 000 km Českem

Pro 10 soutěžících máme připravenou knihu:

Prázdniny v Česku Ladislava Zibury
Výlet za vším, co jste o Česku nevěděli. Za dobrodružstvím není třeba létat přes půl světa! Stačí procestovat rodný kraj a dobře se dívat.

Odpověď na soutěžní otázku můžetezasílat od 13.1. 2022 do půlnoci 26.1. 2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.