Líbezné Beskydy

Ticho a klid v přírodě

Naše trasa bude velmi krátká – ze Solance pod Soláněm je to na Horní Bečvu vlastně kousek. Ale pozor – vystoupíme přitom na horu Hluboký, která má 848 metrů! Vlídná a milá krajina je od 17. století obydlena Valachy, kteří zde tradičně chovají ovce a věnují se bezpočtu lidových řemesel. Pokud máte rádi klid a čistý vzduch, pak jste tu správně – ostatně kvality Beskyd střeží vůbec největší chráněná krajinná oblast u nás (1160 km2). Možná budete překvapeni, jak dokonale zachovalou přírodu najdete vlastně jen pár kilometrů od „černé“ Ostravy.

Pomník první dámy

Přímo v Hutisku-Solanci na vás čeká řada restaurací, půjčoven kol a elektrokol – dokonce také vozítek segway – i výchozí místa řady turistických stezek. V Beskydech je mimochodem z našich hor nejhustší síť dobíjecích stanic. A k tomu jedna opravdová kuriozita: je tu i náš jediný pomník Charlotty Garrigue-Masarykové, manželky prvního prezidenta ČSR. Za návštěvu ovšem stojí také dřevěná budova fojtství z roku 1785.

Za chvíli se pak ponoříte do hlubokých voňavých beskydských lesů, kde stále rostou zbytky prapůvodních pralesů (Mionší, Javořina) či kuriozity typu Jalovcové pastviny, ze studánek se dá bez obav pít a občas potkáte i vzácné živočichy: třeby rysa ostrovida či vlka.

Sychravo: co dělat?

Většinu dnešní trasy absolvujeme v lese, kde se při chůzi dá tak krásně odpočívat, případně i meditovat. Na této stezce můžeme očekávat nádherné ticho a klid: většina turistů chodí spíše ve vyšších polohách. Z Horní Bečvy ovšem také můžeme vyrazit na Soláň, Pustevny či přímo na Radhošť. Nebo se můžeme vykoupat, půjčit si loďku či chytat ryby v místní přehradě, a jsou-li otevřená wellness zařízení, završit výlet třeba rodinným saunováním a piknikem v přírodě. Na webu Horní Bečvy pak oceníte, že tu mají nejenom tipy pro léto a zimu, ale i pro „sychravo“. Když tedy venku prší a psa by nevyhnal, web vám poradí, kde si zahrát badminton, bowling či tenis, vylézt na umělou stěnu, zaplavat si v bazénu anebo si užít masáže.

Minus 160 i v létě

V nedaleké Čeladné pak na vás čekají vskutku luxusní atrakce – počínaje několika znamenitými golfovými hřišti a konče „superkuriozitou“: komorou, v níž se dá nastavit teplota až na minus 160 stupňů Celsia. V posledních desetiletích došlo v Beskydech i k rozmachu původní originální gastronomie. Rozhodně si nenechte ujít zdejší zelnou polévku „kyselicu“ (má být tak hustá „aby po ní kocúr mohl běhat“), lahodné koláče frgále a případně i některé ze zdejších ovocných destilátů.

Po generace tady

O oblibě Horní Bečvy svědčí fakt, že je tu víc než 500 rekreačních chat a roubených chalup. Některé jsou jak z pohádky a slouží stále stejným rodinám po generace: tady lidé zapouštějí pevné kořeny a pokud nemusejí, nikam se nestěhují. Proč, to snadno poznáte, když podhůří Beskyd navštívíte: hned se tu budete cítit jako doma…

Doprava

Železniční spojení do dnešního výchozího ani cílového bodu není, jezdí tu však celkem dost autobusů, většinou na trase Rožnov pod Radhoštěm – slovenské hranice. Doporučujeme najít si autobusové spoje předem a ujistit se, že opravdu pojedou v uvedené časy.

„Tajný tip“

Pokud máte rádi adrenalin a bicykly, vyrazte do Horní Bečvy. Odborníci i nadšenci se shodují, že právě tady jsou v místním bikeparku ty nejkrásnější traily v Česku. V okolí pak najdete ještě několik dalších bikeparků, které doplňují zajímavé skateparky. Tady se prostě nudit nebudete – jen pozor na nepříjemné pády...

Foto: Pohled ze Soláně

A nyní nás čeká 3. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem.

Pro 3 soutěžící máme připravený batoh Thule AllTrail 15L.

Lehký a kompaktní batoh, ideální pro krátké výlety a každodenní aktivity. Bederní pás poskytuje větší stabilitu, kdykoliv potřebujete, ale třeba ve městě nebo ve škole jej můžete skrýt. Díky pružné kapse na ramenním popruhu máte snadný přístup k telefonu a dalším drobným předmětům. Prodyšné ramenní popruhy a zádová část vám zajistí pohodlí při jakémkoliv dobrodružství.

Více na www.thule.com/cs-cz