Luhačovicko

Léčí lázněmi, sportem a krásou

Tiché a příjemné město Luhačovice představuje čtvrté největší lázně naší země – nabízí se zde desítky léčebných a relaxačně-rehabilitačních procedur! Ta možná nejdůležitější je ale zadarmo: klid, čistý vzduch, příjemní a vlídní lidé, zkrátka všestranná pohoda.

Nenapodobitelně přívětivou podobu vtisklo Luhačovicím především několik staveb Dušana Samuela Jurkoviče. Známá je třeba památkově chráněná Vila Valaška z roku 1907 – jedna z nejvýznamnějších budov těchto lázní. Jurkovičův styl selské secese se tu ovšem v současnosti kříží se supermoderním vybavením – však také lázeňské zařízení nyní nese efektní název Luxury Spa & Wellness Vila Valaška Luhačovice a je určeno „nejnáročnějším lázeňským hostům“, zamilovaným párům a všem milovníkům luxusu a exkluzivity.

Památkově chráněný je – kromě dalších staveb – také hotel Jurkovičův dům; původně mlýn, který architekt v roce 1902 velkoryse přestavěl. Léčivé jsou procházky v malebném parku u hotelu, hlavně však řada procedur, jež tu nabízejí: kromě všemožných nyní módních masáží je to především tradiční přírodní uhličitá koupel v původní „zlaté vaně“.

Přijďte se nechat rozmazlit

Nejznámější léčivé prameny města jsou Vincentka, Aloiska a Ottovka. V balneoprovozech lázeňských domů se můžete setkat s nejrůznějšími specializovanými vodoléčebnými procedurami.

Řada klientů jezdí do těchto lázní spíš na dovolenou než na léčení. Zdejší příjemné ovzduší a neuspěchaný styl života sem například v minulosti častokrát přiváděly i Leoše Janáčka.

A Luhačovicko si oblíbili i filmaři – vždyť tu nacházejí dokonale zachovanou prvorepublikovou noblesu, která je jinde už jen velmi těžko k mání.

Navštivte jezírko lásky

V lese kousek za Luhačovicemi byla v minulém století postavena malá přehrada, sloužící především jako napajedlo pro divokou zvěř. Dostalo se jí velké popularity, protože se obecně věří, že kdo v jezírku omočí levý ukazováček, ten bude mít štěstí v lásce a v manželství. Do jaké míry ovšem legenda funguje, to zatím nikdo nezkoumal.

Luhačovice nabízejí příjemné a poklidné zajímavosti, které potěší celou rodinu. Kousek od studánky Sirčena tak na vás čeká velký výběr herních a naučných prvků, lemujících Naučnou stezku ekoparkem Pod Starým Světlovem (to je zřícenina středověkého hradu).

U Pozlovické přehrady zase najdete dětské lanové centrum Pirátská zátoka. Atrakce je umístěna na stromech a jištěna záchytnými sítěmi ve výšce do 170 centimetrů. Díky tomu mohou rodiče své ratolesti doprovázet a v případě potřeby kdykoli zasáhnout.

Zahrada pozemských rozkoší 

Zajímavá je rovněž Zahrada smyslů v Augustiniánském domě v Luhačovicích, kde jsou zastavení odpovídající lidským smyslům. Tím prvním je „altán sluchu“, věnovaný kráse a léčivé síle hudby. Můžete si tu sami zahrát na různé hudební nástroje, zapreludovat si na těch známých a vyzkoušet ty neznámé. V případě, že na nic hrát neumíte a ani to nechcete zkusit, můžete si jen tak lehnout, zavřít oči a zaposlouchat se do hudby lesa… 

U dalšího zastavení vás čekají dřevěné „lucerny“ plné vonných látek – skořice, levandule, pryskyřice a místních bylin. Stačí jen otevřít dvířka některé z nich a nechat svůj čich, aby si dosyta užil. Zraku je věnován labyrint, hmatu zase „stezka bosých nohou“ a nechybí ani místo, kde si procvičíte cit v prstech. 

Líbeznou tečkou za „rozcvičkou smyslů“ je návštěva jedlé zahrádky v okolí altánu. Tady čeká plno nejrůznějších chutných ovocných plodů a bylinek – užije si tedy i vaše chuť. Kde jinde byste našli místo tak plné jednoduchých radostí? A takové jsou vlastně celé Luhačovice…