Národní park

České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nejmladším národním parkem v České republice, který byl vyhlášen dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz). Dnes se půjdeme projít na jedny z nejkrásnějších vyhlídek.

Pravčická brána

Výchozím bodem je Hřensko a odtud se vydáme ke Třem pramenům, pak můžete projít celou naučnou stezku přes Pravčickou bránu a po Gabrielině stezce dojít až na Mezní louku. Pravčická brána je vysoká 16 metrů a široká téměř 27 metrů a je největší pískovcovou bránou v Evropě. Zvídavé výletníky přitahovala už v 18. století, a tak si majitel panství Edmund Clary-Aldrigen u ní nechal postavit výletní zámeček Sokolí hnízdo.

Malá Pravčická brána

Má podobné jméno i stejný původ. Na rozdíl od její "velké" sestry se na ni ale můžete podívat shora. Na vyhlídku vedou kovové schůdky se zábradlím. Pozor, jsou poněkud strmé! Z Mezní louky jsou to k ní 3 kilometry. O kousek dál můžete prozkoumat skalní hrad Šauštejn, kterému se také říká Loupežnický hrádek. Můžete hádat proč…

Česká Fudži

Pokud jste již u Pravčické brány byli mnohokrát, můžete se tentokrát vydat třeba na vrchol Růžové hory, o které se často mluví jako o České nebo Děčínské Fudžijamě. Spojuje je sopečný původ, osamocená dominantní poloha i kouzelné fotografie, na nichž se z mlhy a mraků vynořují typické vrcholové kužely. Na Růžový vrch je nejhezčí pohled z dálky – třeba z vyhlídky Růženka, která stojí na Pastevním vrchu u obce Růžová.

kl