Nymburk

Nejen romantické hradby

Nymburk jako by stále čekal na objevení svých krás. Přestože se dá srovnávat s velkými turistickými magnety naší země, návštěvníků tu pořád není tolik, abyste si neužili poklidnou atmosféru maloměsta.

Jako v jiném století

Doporučujeme romantickou procházku kolem vzorně restaurovaných městských hradeb a věží, kdy se budete cítit jako v jiném století. Zvláště, když obrannými příkopy města proudí voda stejně, jako ve středověku, což je velký unikát! Hradby můžete obdivovat od stánku s občerstvením ve Staré rybárně, které je zde od roku 1737.

Náměstí Přemyslovců

Nymburk byl již od jejich dob městem českých královen, které zde rády pobývaly, případně se zde ukrývaly, jako Eliška Přemyslovna, která se sem v roce 1310 uchýlila před pronásledováním Jindřichem Korutanským. Nymburští vám rádi ukážou místo, kde se podle pověsti prchající královna na loďce přepravila přes Labe.

Na kraji pouště

Než opustíte Nymburk – podle kroniky Hájka z Libočan prý původně zvaný Svinibrod – můžete se ještě projít jeho historickými uličkami, případně ochutnat nymburské pivo – nejlépe asi postřižínského Střízlíka, z jehož etikety vás pozdraví tvář Bohumila Hrabala, který zde studoval na místní reálce. Jen pár kilometrů od města vás u vesnice Písty čeká malé překvapení – písečný přesyp – „kus Sahary“ obklopený středočeským lesem.

Báječné koupání

V pískovně Sadská se můžete v nádherně čisté vodě osvěžit nebo si udělat malý piknik. Další zastávkou může být naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku po místech, kde se natáčel film Slavnosti sněženek. Na druhém břehu Labe leží trosky hradu Mydlovar, ale vzhledem k chybějícímu přívozu se k nim bohužel nedostanete.

Krajinou Rudolfa II.

Houbaři se mohou na chvíli zastavit u přírodní rezervace Vrť na břehu Labe a popustit uzdu své vášni. Kousek dál je pak naučná stezka Krajinou Rudolfa II. – jedna z řady vzorně provedených polabských naučných tras. Výlet pak můžete ukončit v Přerově nad LabemPolabským národopisným muzeem – vlastně skanzenem s mimořádně zajímavou sbírkou lidových staveb a unikátních předmětů, včetně figurín oblečených do lidových krojů. Muzeum je od začátku května opět otevřeno.

Trasa: 22,3 kilometru

Doba trvání: cca 6 hodin

Mapu najdete ZDE