Olomoucký kraj

Buďte zdraví!

Olomoucký kraj

Buďte zdraví!

 

Půjdeme potokem

Tenhle výlet bude trochu delší a namáhavější, vlastně přesně v duchu metody slavného léčitele, za kterým se sem v 19. století sjížděli králové, magnáti i géniové. V lázních je pak Vinzenz Priessnitz léčil metodami drsnými, ale fungujícími. Hlavy pomazané absolvovaly dlouhé výšlapy zdejšími nádhernými lesy, brodily se ledovými potoky s kamenitými dny, štípaly si dřevo na topení a večeřely žitný chléb s meltou. S těmito metodami se můžeme seznámit v Muzeu Vincenze Priessnitze a některé si i na vlastní kůži vyzkoušet. Jako bonus k nim budeme mít léčivý vzduch, který zde prý vyvěrá z jakéhosi podzemního zřídla. Přitom se my i naše děti můžeme také pobavit: pro dospělé  je tu třeba „adventure golf“, lesní labyrint a discgolf, děti zas potěší lanové hřiště, Domeček hejkala Zurčaly, Háj víly Ozdravy anebo Obří výhledna.

 

Víno a zábal

Neunavme se však příliš, protože je před námi dosti namáhavý výšlap přes jeskyni v Lipové-lázních do samotné obce, kde byly konkurenční slavné lázně. Provozoval je Johann Schroth, kdysi Priessnitzův spolužák a přítel, pak však zavilý soupeř. Jeho léčebné metody také byly náročné: ordinoval osmihodinové vlhké zábaly a dny, kdy se nepilo vůbec, střídaly dny, kdy se pilo víno a tančilo od rána do večera. Oboje lázně – ve své době světově proslulé – stále fungují; jejich metody byly samozřejmě podrobeny zkoumání moderní vědou a případně mírně upraveny. Ukázalo se  však, že oba „superléčitelé“ předminulého století používali v zásadě správné, dokonce na svou dobu snad až příliš moderní způsoby léčení, které jsou v zásadě účinné i dnes. Vyplatí se tedy prostudovat si léčebné metody obou slavných lázní – třeba vám umožní zahodit prášky a tady se vyléčit „přírodně“! Některé postupy jsou tak jednoduché, že si je můžete klidně vyzkoušet i doma: třeba místo exotických prostocviků.

 

Zoo a sněhulák

Jako závdavek na přírodní metody upevňování zdraví si dáme výšlap do obce Ramzová – není nejkratší a čeká vás na něm i pár výstupů. Na začátku trasy se můžete potěšit návštěvou Faunaparku Horní Lipová a vydat se kolem hory zvané Sněhulák (862 metrů) hustým lesem k vodopádům u Obřích skal a pak dále přímo k Ramzové. Tato obec leží v Ramzovském sedle ve výšce 763 metrů a až se sem vrátíte v zimě, můžete z ní vyjet na horu Šerák (1351 metrů) a pokračovat dále na Praděd. Teď v létě ovšem asi raději vyzkoušíte zdejší specialitu: horské minikáry. Pokud ještě i pak máte dostatek energie, zaměřte se na přístroje venkovní posilovny v Ramzové – na nich se můžete pořádně protáhnout. Na závěr dne, kdy jste si dali skutečně do těla, zasedněte k občerstvení do některé ze zdejších tradičních restaurací: třeba do Kaťuše, kde mají kachnu na jablkách, nebo na dort do kavárny Plus Café.

 

Naplánujte cestu

Doprava

Do bývalého okresního města Jeseník je znamenité spojení hlavně vlakem – do lázní Jeseník si pak ale musíte vyšlápnout  po svých, nebo jet autobusem. Snadno se dopravíte také z anebo do Ramzové: vede tudy totiž železniční trať, směřující na jih na Olomouc a na sever zpátky do Jeseníku.

 

Náš „tajný tip“

Jste romanticky založený pár? Pak se v lázních Jeseník vydejte k pramenu, který nese prosté jméno Láska. Je to sice jeden z pramenů od hlavní lázeňské budovy nejvzdálenějších, ale to přece nevadí: aspoň si procházku ruku v ruce pořádně užijete.  Pramenitá voda vám určitě bude chutnat – polibek je ale přece jen lahodnější...

 

A nyní nás čeká 8. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem pro rok 2022.

Pro celkem 9 soutěžících máme připravenou tuto výhru

Hra Prolom kód

Rychlá a napínavá deduktivní hra z edice Mozkovna. V každém tahu vyberete otázku z nabídky karet uprostřed stolu a pečlivě analyzujete odpovědi protihráčů.

Odpověď na soutěžní otázku můžete zasílat od. 28.7. 2022 do půlnoci 10.8. 2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.