Pálava

Děvín třikrát jinak

Na to všechno, co tady můžete vidět, je Pálava vlastně úplně miniaturní: hřeben Pavlovských vrchů měří zhruba 10 kilometrů a jeho nejvyšší bod Děvín dosahuje nadmořské výšky 550 metrů. Přejít se dá pohodlně za jeden den.

Masiv Děvína můžete přejít třemi trasami, z nichž každá nabízí jedinečný zážitek. Vybrat si můžete podle aktuální nálady nebo počasí.

Červená hřebenovka

Červená hřebenovka vede (malou odbočkou) přes samotný vrchol, na němž stojí vysílač. Zdolání nejvyššího bodu Pálavy je veliké lákadlo, stejně jako výhledy z několika míst po cestě. Za ideálních podmínek můžete dohlédnout až k Beskydům a Alpám. Za běžných dnů vám budou muset stačit Bílé a Malé Karpaty a Podpálaví.

Po zelené

Hlavně na jaře je nejhezčí zelená turistická trasa, která vede po jihovýchodních svazích Děvína. Platí to hlavně v dubnu, kdy stráně pokrývají tisíce květů kosatců nízkých, doplněné dalšími typickými druhy pálavské flóry: hlaváčkem jarním, mochnou písečnou, tařicemi a mnoha dalšími. Později se step rozvoní omamnou vůní třemdav bílých, ve větru vlají modré květy šalvějí lučních a zlaté vlasy několika druhů kavylů. V nejfrekventovanějších dnech se za nimi vydávají tisíce lidí.

Nejklidnější trasa

Modrá značka po západním úbočí naopak nabízí klid. Vede po pohodlné stezce ve stínu lesa, odkud vás dovede přímo k impozantním děvínským skalám v Soutěsce, které při pohledu zespoda připomínají hlavy rozhlížející se do krajiny.

Ať už se vydáte jakoukoli cestou, společníkem vám budou panely děvínské naučné stezky, které vám poskytnou mnohé informace o zdejší krajině a přírodě.

klos

A nyní nás čeká 11. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem pro rok 2022.

Pro celkem 10 soutěžících máme připravenou tuto výhru v hodnotě 498 Kč:
Stezka Českem
to je první oficiální přechod po hranicích republiky tvořící tisícikilometrovou trasu po jižní cásti a tisícikilometrovou po severní.
www.jota.cz/stezka-ceskem

Odpověď na soutěžní otázku můžete zasílat od 20.10. 2022 do půlnoci 2. 11.2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.