PO PROUDU LABE

Pěšky nebo na in-linech

Po obou březích Labe jsou místa, která stojí za pozornost. Připomeňme si alespoň některá z těch, která najdeme směrem po proudu od Lázní Toušeň po Kostelec nad Labem.

Koupání snů

Lázně Toušeň leží jen asi 25 kilometrů severovýchodně od centra Prahy. Zdejší slatinné lázně (byly založeny roku 1868 Janem Králíkem) jsou vyhlášené, stejně jako průzračná voda Malvín – obrovského písníku, který nabízí jedno z nejlepších koupání ve středních Čechách. 

Jen o pár kilometrů dál je starobylé dvojměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav (města byla sloučena v jedno už v roce 1960). Právě ve Staré Boleslavi byl v roce 935 zavražděn bratrem Boleslavem český kníže a později světec Václav, jenž je považován za patrona české země a symbol české státnosti.

Klikotoč napoví

Než dorazíte pěšky, na kolech či in-linech do Kostelce nad Labem, můžete si odpočinout pod zastřešenými odpočívadly s různými herními prvky a originálními informačními klikotoči, na nichž si lze spustit zvukové záznamy o historických a přírodních zajímavostech jednotlivých úseků nebo si poslechnout příběh o historii řeky Labe.

V Zárybech si určitě všimnete převoznického domku, který je dobově vybaven. Obec byla přívozem přes Labe známá už ve středověku. A byl natolik výnosný, že se z něj dokonce odváděly úroky církvi.

Ráj rybářů

Po dalších třech kilometrech se dostanete do Kostelce nad Labem. Jak dokládají historické vykopávky, byl osídlen již v době kamenné a založil ho pravděpodobně Přemysl Otakar II. v druhé polovině 13. století. Dnes je to sympatické městečko, kde najdou to své jak lidé vyžadující moderní vymoženosti, tak vyložení romantici včetně rybářů, kteří mají doslova ráj třeba na slepém rameni Labe.

Z Kostelce se pak můžete vydat za novými zážitky směrem na Neratovice... 

Trasu, která má necelých 14 kilometrů byste měli zvládnout tak za 4 hodiny.

Mapku najdete ZDE

Autor: redakce