Pohádkový zámek

ČERVENÁ LHOTA

Jeden z nejoblíbenějších nejen pohádkových zámků leží na hranici Jihočeského kraje v okrese Jindřichova Hradce. Jak již název napovídá, zámek se pyšní neobvyklým červeným zbarvením, které se lichotivě odráží v hladině rybníka, v jehož středu celá stavba stojí na skalnatém ostrově. Jediná přístupová cesta do zámku pak vede po kamenném mostě ze stejnojmenné obce Červená Lhota.

Označení „Červená Lhota“ se poprvé objevilo v roce 1602. a asi vás nepřekvapí, že název vycházel
z nové barevnosti omítek tvrze.

Nebeský Jeruzalém

Od roku 1949 je vodní zámek zpřístupněn veřejnosti a vy se tak můžete podívat do interiérů jeho původních majitelů. Prohlídka začíná v 1. patře, kde se seznámíte s autentickým bytem posledních majitelů, jimiž byli knížata Schönburg-Hartenstein. Ti měli, co dočinění s nejmladší přestavbou zámku, která proběhla po roce 1910. Nahlédnout do soukromí šlechtické doby konce monarchie a první republiky můžete v rámci expozice podkrovních pokojů zámku, která je k dispozici celoročně.  O hlavní turistické sezóně lze nahlédnout také do sklepení, kde se rozléhají tři pozoruhodné sklepní prostory, jež jsou z části zapuštěné do skal. Za vidění stojí také kaple Nejsvětější Trojice. Tato renesanční stavba, která se tyčí na návrší zámeckého parku, vás nadchne v interiéru především původními dochovanými iluzivnímu malbami a výrazně řešeným dřevěným stropem symbolizujícím nebeský Jeruzalém

Romantika na rybníku se odkládá

Zmiňovaný rybník obklopující červený zámek vybízí k projížďce na lodičce. K zapůjčení jsou zde pramice, díky kterým si můžete prohlédnout zámek zase z jiné perspektivy. Smutnými zprávami posledních dní pro všechny vodní příznivce je ale fakt, že zámecký rybník není napuštěn.  Důvodem je mimořádná havarijní událost na hrázi, která trvá již několik měsíců. Datum napuštění se odhaduje až na rok 2024. Romantický výlet po rybníku se tedy prozatím odkládá, avšak stále stojí za to využít procházku po jeho souši.

Zámek Červená Lhota se zapsal do paměti nejen kvůli své barvě, ale rovněž kvůli četnosti pohádek
a filmů, které se zde natáčely. Mezi nejznámější z nich patří Zlatovláska, O zatoulané princezně, Princezna na hrášku, O kráse a štěstí aj. Mezi filmy zase dominuje klasika Svatby pana Voka.

LuK