Priessnitzovy vodní kúry

LÁZNĚ JESENÍK – LÁZNĚ LIPOVÁ

V 19. století došlo v podhůří Jeseníků k unikátní situaci: jen pár kilometrů od sebe zde působili dva módní léčitelé. Bývali to kamarádi ze základní školy, ale byznys je postavil proti sobě. Ano – jde o pány Priessnitze a Schrotha.

Voda jako žiletky

Vincenz Priessnitz a jeho sok Johann Schroth přinesli do zapadlé oblasti „velký svět“. My dnešní výlet začneme v Lázních Jeseník, kde působil slavnější z obou mužů – Priessnitz. Místní lidé mu přezdívali „vodní lékař“, protože základem jeho léčby byla studená voda: postupně se začalo používat na 80 pramenů velmi kvalitní vody horské. Spolu s čistým klimatem a dostatkem pohybu působí Priessnitzovy vodní kúry dodnes opravdové zázraky! Není divu, že byl ve své době obviňován z toho, že se spolčil s ďáblem.

Kam jezdily i hlavy korunované

Za pozornost stojí nejslavnější místní hotel Priessnitz, kde už kromě procedur nabízejí i řadu „wellness a beauty služeb“. V 19. století se sem sjížděla celá mondénní Evropa: hlavy korunované i umělci kalibru Liszta či Gogola. Dodnes se tu úspěšně léčí široká řada chorob: od duševních přes ženské až po kardiovaskulární.

Děsivá legenda

Na Studniční vrch (992 metrů) vystoupáme po stezce, která tradičně slouží i výšlapům jesenických pacientů. Pak je to jen kousek do Lipové-lázní, které se poprvé zapsaly do dějin v roce 1651 děsivou událostí: upálili zde jako čarodějníka osmiletého chlapce! Johann Schroth – který se málem stal Priessnitzovým švagrem – zde zbudoval lázně, rovněž založené na účincích vody. O Schrothovi i Priessnitzovi se vypráví obdobná legenda: viděli prý, jak se zvířata léčila namáčením do vody, zkusili to i na sobě – a nové lázeňské metody byly tady.

Zábal na celý den

Schroth ovšem vodu využíval trochu jinak: balil své pacienty do mnohahodinových celotělových mokrých zábalů, ve kterých se napřed třásli zimou, a pak potili. K tomu léčitel přidal dietní systémy střídající celodenní posty se dny, kdy se mohla jíst třeba jen žemle – a k ní ovšem pít hodně vína. Vyhladovělé dámy opojené vínem hodiny tančily ve Schrothových lázních a úspěšně hubly: ta metoda by se jistě osvědčila i dnes. V současnosti se však v těchto lázních léčí modernějšími metodami.

Mapku s turistickou trasou, která je dlouhá 11 kilometrů a měla by vám zabrat přibližně 4 hodiny najdete ZDE