Putování

po hvězdárnách

Pozorování hvězd je nevšední zážitek. Nejde jen o nové poznání, ale v neposlední řadě o výjimečné pocity, které pohled do hlubin vesmíru přináší. Najednou se běžné starosti zdají tak nicotné…

Naše nejvyhlášenější „pozorovatelny“ jsou na jihočeské Kleti (z centra Českého Krumlova je to na vrchol hory po žluté či zelené turistické značce necelých 8 km, lze použít i sedačkovou lanovku z Krasetína) a ve středočeském Ondřejově (areál hvězdárny se rozkládá na kopci Manda, vedou k němu dvě turistické značky – červená z nádraží v Senohrabech a žlutá z Mnichovic).  Obě obklopuje půvabná krajina, takže jsou ideální pro delší výlet.

Ideální cíl

Ti, kteří upřednostňují spíš kratší procházky, můžou vyrazit „za hvězdami“ i v Praze. A nemusí jít rovnou o nejznámější místa, jako je Štefánikova hvězdárna na Petříně nebo planetárium ve Stromovce. Hvězdárna Ďáblice není sice tak proslulá, ale pro Pražany a návštěvníky naší metropole je to rovněž ideální cíl. Stojí na severním okraji Prahy v Ďáblickém háji nedaleko vrcholu kopce Ládví (359 m).

Přímo k hvězdárně lze dojít po dvou turisticky značených trasách. Po žluté od Zdib nebo od tramvajové konečné Vozovna Kobylisy, po zelené od tramvajové konečné Sídliště Ďáblice nebo od ZOO v Troji.

Hvězdárna nabízí denní a noční astronomická pozorování pro veřejnost, stálou astronomickou výstavu, nejrůznější přednášky či promítání v tamním kinosále. A ještě otevírací doba:

Středa: od 13 do 23 hodin.

Pátek: od 13 do 18 hodin a od 21 do 23 hodin.

Víkendy: od 10 do 12 hodin, od 13 do 18 hodin a od 21 do 23 hodin.

jt

Snímky Shuterstock

A nyní nás čeká 6. kolo pro rok 2022  soutěže  Jdeme 1 000 km Českem

Pro celkem 6 soutěžících máme připravené multifunkční kleště 12 v 1

Odpověď na soutěžní otázku můžete zasílat od. 2.6. 2022 do půlnoci 15.6. 2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.