Saské Švýcarsko

Nedobytný Königstein

V národním parku České Švýcarsko už jste zřejmě byli. Za jeho pozornost určitě stojí i jeho německý protějšek. Hned za hranicí se na ploše téměř sto kilometrů čtverečních rozkládá národní park Saské Švýcarsko. Skoro celé jeho území pokrývají lesy, z nichž je zhruba polovina bezzásahových, takže tu vyrůstá skutečná divočina.

My ale dnešní výlet omezíme na město Königstein, nad nímž se rozléhá stejnojmenná pevnost. Leží asi 15 kilometrů od Hřenska a ve výšce 240 metrů se tyčí nad hladinou Labe. Její hradby jsou dlouhé téměř dva kilometry a studna v pevnosti je s hloubkou 152,5 m druhá nejhlubší v Evropě, překonává ji pouze studna na českém hradozámku Zbiroh, která se noří do hloubky 163 m.

Přes monumentální vzhled Königsteinu byl jeho vojenský význam malý, nepřátelé ho prostě obcházeli. Po nástupu dalekonosných děl pak už byla impozantní pevnost vojensky zcela nezajímavá. Není proto divu, že saští vévodové a kurfiřti prakticky nedobytný Königstein používali hlavně jako trezor k uložení cenností v bouřlivých časech, anebo jako lovecký zámek či letní sídlo.

Od roku 1955 je pevnost „vojenským skanzenem“, který nyní patří k Vojenskému historickému muzeu Bundeswehru v Drážďanech. Z hradu je také dobře vidět asi jen dva kilometry vzdálená vesnice Leupoldishain, u níž se za předešlého východoněmeckého režimu po čtvrt století ve velkém těžil uran.