Tip na výlet

Za dámami v bílém

Rozhodnete-li se vyrazit s dětmi na výlet za bílou paní, pak vás čeká těžké rozhodování: za kterou?

Pokud vám záleží na množství, zvolte Karlštejn. Tam úřaduje líbezná Blanka z Valois, která má však v rezortu i ohlašování brzkých úmrtí, a proto se jí lidé spíš vyhýbají. Druhý karlštejnský příběh je horor: česká „čachtická“ paní Kateřina Bechyňová nechala na hradě umořit dvanáct panen, které se tu dodnes zjevují v bílých řízách. Mohlo je prý osvobodit dvanáct vojáků, pokud by po celý rok neopustili hrad. To ale vydržel jen jejich velitel: jeho jedenáct podřízených si občas odskočilo, pročež byli na konci roku nalezeni s odříznutou hlavou. Není známo, zda tu také straší, ani zda velitel opravdu dostal odměnu v podobě krásné panny.

Nevídaným způsobem se pod bílou plachetku dostala dcera hradního pána na Pernštejně. V roce 1626 z hradu ostřelovala nepřítele z kuše. Jaksi se k ní nedoneslo, že tatík mezitím uzavřel příměří. Udatná dívka střílela dál, čímž otce tak rozčilila, že ji na místě probodl. Tato bílá paní pak samozřejmě měla v působnosti ohlašování špatných zpráv. Přestala se však zjevovat spolu s vymřením rodu Pernštejnů: popřejme jí tedy klidu…

Toho se ovšem jen tak brzy nedostane bílé paní Perchtě, která bývá k vidění na zámku Český Krumlov a v blízké jezuitské koleji. Šťastné události ohlašuje bílými rukavicemi, nešťastné černými. Traduje se, že uspávala Petra Voka – poslední ratolest slavného rožmberského rodu.

Další tipy

Podívejme se ještě na pár dalších působišť bílých paní. Třeba bude některé blízko vás a vy se sem vydáte na výlet… 

■ Děvičky – krásný pálavský hrádek - má hned dvě bílé paní. Má jít o nešťastné dcery majitele hradu, které byly za třicetileté války roku 1645 zasypány ve svém podzemním úkrytu. Místní lidé se je několikrát pokusili osvobodit, ale marně.

■ Štěstí prý nosí bílá paní na zámku v Doksech, ovšem pouze při svých půlnočních procházkách. Kráska jménem Alžběta z Valdštejna se prý utrápila poté, co se její dcera utopila v zahradním jezírku.

■ Na Libici je to trochu ošemetné – prý se zde jako bílá paní zjevuje sama kněžna Libuše, která je zde údajně pohřbena. Pak se ale promění ve zlatou kachnu a zmizí.

■ Rožmberská bílá paní měla hodně práce: zjevovala se na řadě rožmberských zámků a hradů včetně Roštejna a samotného Rožmberka. Tam prý dokonce vyhnala Němce z věže Jakobínky, když na ni chtěli pověsit prapor s hákovým křížem!

■ Svoji bílou paní má i Stochov – místo, kde se narodil sv. Václav. Detaily jejího působení však nejsou známy.

■ Na Točníku má zdejší bílá paní hlídat poklad – tedy pokud už není vysvobozená, jak se traduje. Při návštěvě hradu se v roce 1600 měl této bílé paní bát i císař Rudolf II.!

■ Tolštejn má legendu formátu až shakespearovského: manželka zdejšího hradního pána se zamilovala do chudého rytíře, a jelikož si ho nemohla vzít, otrávila sebe i svého chotě (píše o tom Bohuslav Balbín). Od té doby se jako bílá paní vznáší nad cimbuřím.

ib

A nyní nás čeká 6. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem
Pro celkem 10 soutěžících (z webu i SMS) máme připravenou hru:

ZNÁTE ČESKO?

Kvízová hra Znáte Česko? otestuje vaše znalosti o naší zemi napříč 6 různými kategoriemi - historie, geografie, příroda/věda/technika, kultura, sport a různé. Celkem na vás čeká 1350 otázek, jejich obtížnost si však můžete zvolit sami.
Každá otázka ve hře je oceněna finančním obnosem, který můžete vyhrát, pokud na ni správně odpovíte.

www.albi.cz

Soutěžit můžete i prostřednictvím SMS. SMS brána se otevírá 12.8.