Tip na výlet

Prokopské údolí v Praze

Krásná místa na pěší výlety můžeme najít i v našem hlavním městě. Stačí sednout na metro a za chvíli jste v nádherném údolí, ve kterém můžete najít spoustu zajímavostí.

Skautská stezka

Víte, že v Prokopském údolí vykročil na svou celoživotní skautskou stezku Jestřáb –legendární spisovatel Jaroslav Foglar? Připomíná to pamětní deska, která je jednou z mnoha zajímavostí, které objevíte cestou. Desku najdete ZDE.

Báječné vyhlídky

Přestože je údolí sevřeno z jedné strany sídlištěm Velká Ohrada a z druhé Barrandovem, můžete prozkoumat několik zajímavých lomů a jistě narazíte na spoustu nádherných vyhlídek jako například Butovické hradiště nebo kříž na Svatoprokopské skále.

Na unavené výletníky čekají altány a lavičky, děti se mohou vyřádit na hřištích. Nádherný pohled je také na dva historické viadukty na pozoruhodné železniční trati Pražský Semmering a s ním se křížící železnice ze Smíchova do Rudné.

Vzpomínka na Pelíšky

K nejhezčím místům Prokopského údolí patří skalní jezírko s průzračnou hladinou. Je 106 metrů dlouhé, 26 metrů široké a přibližně 10 metrů hluboké. Vzniklo zcela nenadále – při odstřelu skály, kdy z útrob země vytryskl silný proud podzemní vody a počal se rozlévat po dně lomu. Voda nakonec zaplavila lom až do výše asi 12 metrů.

Zajímavé je, že se nepodařilo najít žádný odtok ani přítok do jezírka – voda se tedy do něj dostává pouze průsakem podzemních vod. Skalní jezírko si zahrálo si ve filmu Pelíšky: ve scéně, kde příslušník Veřejné bezpečnosti popisuje, jak zastřelil diverzanta, se při slovech „rozkaz zněl jasně: nesmí projet muž s koženou brašnou!“ v pozadí objeví právě tohle místo.

Karolína Loskotová