Tip na výlet

Halda Ema v Ostravě

Halda je populární turistickou destinací. Je zarostlá lesy a nabízí výhled na Ostravu a okolní města a vesnice, Beskydy, Nízký Jeseník, Moravskou bránu a do Polska. Jeden z ostravských průvodců říká, že halda Ema je taková ostravská Etna – tvarem připomíná sopku a v jejím nitru stále hoří…

Sníh tady nenajdete

Přibližně 28 tun vytěžené hlušiny původně vyšplhalo ještě výš než nyní, kdy halda sahá do výšky 314 metrů. Už v 60. letech 20. století ale začaly její útroby hořet, a tak je tomu dodnes. Uvnitř je teplota 1500 stupňů, Ema tak kvůli prohořívání přišla přibližně o osm metrů a i nadále se bude zmenšovat.

V různých místech vyvěrají na povrch plyny, provázené typickým zápachem. Sopku připomíná halda i teplotou: je tak horká, že na ní nikdy nevydrží sníh, naopak tu roste subtropická květena a po celý rok tráva.

Všechny cesty vedou na Emu

Na Emu se můžete vydat například od mostu Miloše Sýkory kolem slezskoostravské radnice, vilkovou čtvrtí a lesem se dá projít až nahoru.

Druhá trasa vede od Slezskoostravského hradu kolem centrálního hřbitova, kde si můžete prohlédnout krásný pozdně barokní kostel sv. Josefa. Další trasa vede od zoo, ta je ale poněkud prudší, tudíž vhodná hlavně pro ty, co si chtějí pořádně protáhnout svaly.

Karolína Loskotová