Tip na výlet

Do přírody i za památkami Vysočiny

Vysočina je pro výlety jako dělaná, protože zde najdete různé typy krajiny od drsných lesnatých regionů přes rybníky s romantickými zákoutími až po sluncem prozářené roviny. Ale na své si přijdou i milovníci historie.

Zajímavý je výšlap na Javořici, nejvyšší vrchol Vysočiny. Možná jste se domnívali, že „střechou“ regionu je kopec Devět skal ve Žďárských vrších. Ba ne – Javořice má výšku 837 metrů, takže je – byť o pouhý jeden metr – vyšší. Javořici najdete asi 10 kilometrů od Telče, poblíž známého Velkého pařezitého rybníku. Kousek pod jejím vrcholem je plošina, odkud jsou krásné vyhlídky nejen na Telč, ale při dobrém počasí až do Alp.

Ještěrky napoví

Úžasný je Přírodní parku Střední Pojihlaví. Nad údolím řeky Jihlavy najdete prosluněná kamenná moře pokrytá skalní stepí s řadou vzácných teplomilných druhů rostlin i živočichů – tady je království ještěrky zelené a užovky hladké, jejichž výskyt vždy potvrzuje dokonalou ekologickou čistotu lokality. Přírodní park pokračuje z Vysočiny do Jihomoravského kraje.  

Odkaz předků

Velmi příjemná a zajímavá je také návštěva Souboru lidových staveb Vysočina. Zvláště půvabná je jedna z jeho expozic – Betlém Hlinsko: soubor roubených a zděných domků, které si na okraji města v první polovině 18. století postavili drobní řemeslníci. Můžete si zde prohlédnout domácnosti a dílny tkalce, výrobce hraček, ševce, továrního dělníka apod.

Pivo z kláštera

Obdivovatelé našich dějin by neměli nechat bez povšimnutí  premonstrátský klášter v Želivě. Byl založen už ve 12. století a jeho dějiny jsou velmi pestré: hned dvakrát byl dobyt a vypleněn husity, po válce tu byl internační tábor pro kněze a psychiatrická léčebna. Hlavním magnetem Želivu je však kostel ve slohu barokní gotiky od Jana Blažeje Santiniho, zajímavá je i budova opatství, po požáru ve 20. století upravená ve zvláštním slohu spojujícím novobaroko a secesi. V klášteře je možné se i ubytovat a ochutnat některý z pozoruhodných pěnivých moků, které se vaří ve zdejším pivovaru.

ib

Snímky Shuterstock

A nyní nás čeká 3. kolo pro rok 2022  soutěže  Jdeme 1 000 km Českem
Pro celkem 5 soutěžících máme připravenou hru: ZOOM

Těšitse můžete na 4 různé kategorie otázek – příroda, zajímavá místa, věda a technika, historie – které prověří vaše znalosti.

www.albi.cz

Odpověď na soutěžní otázku můžetezasílat od. 10.3. 2022 do půlnoci 23.3. 2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.