Tip na výlet

Za Hrabalem podél Labe

I rovinatá krajina může být romantická. Můžete se o tom přesvědčit třeba na výletě z lázeňských Poděbrad, odkud se podél Labe vypravíme do Hrabalova Kerska. Nenáročná trasa měří necelých 25 kilometrů a je vhodná pro pěší i pro cyklisty.

Výlet zahájíme na nádraží v Poděbradech, známém lázeňském městě proslulém léčbou nemocí srdce a pohybového ústrojí. Od nádraží se vydáme směrem k Labi, a protože budeme procházet parkem a kolonádou, můžeme nasát trochu lázeňské atmosféry a ochutnat vodu některého z léčivých pramenů. Minerálka má teplotu kolem čtrnácti stupňů a má nezaměnitelnou chuť, protože obsahuje hodně železa. Z lázeňského parku nám zbývá už jen pár kroků na nábřeží řeky Labe, jejíž tok nás bude provázet většinu naší cesty.

Po proudu do Nymburka

Z Poděbrad se vydáme po proudu řeky po červeně značené turistické trase. Až do Nymburka se shoduje s polabskou cyklostezkou, která má kvalitní asfaltový povrch, je tedy vhodná i pro jízdu na kolečkových bruslích. Do Nymburka dorazíme asi po osmi kilometrech pohodlné cesty kolem řeky. Město nás přivítá mohutným zdymadlem, které bylo postaveno v letech 1914–1924 podle návrhu architekta Františka Roitha. Jen o pár set metrů dál uvidíme cihlové hradby, které jsou významným dokladem středověkého městského opevnění.

Od hradeb si můžeme udělat malou odbočku do centra Nymburka, odkud dojdeme až k železničnímu mostu, přes který přejdeme na druhý břeh Labe.

Písečná duna a borové lesy

Po levém břehu řeky budeme pokračovat po červené, která nás po čtyřech kilometrech zavede do obce Písty. Hned za ní si prohlédneme unikátní přírodní památku – písečný přesyp, který je nejzachovalejší dunou na našem území. Vytvořila se již během čtvrtohor a v jejím okolí roste hned několik ohrožených druhů rostlin.

Za Písty už nepůjdeme kolem Labe, ale cesta nás povede převážně borovými lesy až k břehům jezera Sadská, které je v létě vyhlášeným místem na koupání. Odtud nás už čeká poslední, asi sedmikilometrový úsek výletu, který vede po poutní cestě Blaník-Říp. Dorazíme po ní až do Kerska, které proslavil spisovatel Bohumil Hrabal. Jeho chatu, v níž dlouhá léta žil a psal své texty, loni koupil Středočeský kraj, který v ní chce vybudovat stálou expozici o spisovateli. Pro veřejnost se má otevřít v roce 2024.

Výlet zakončíme na nedaleké autobusové zastávce, odkud jezdí příměstské autobusy do Prahy nebo na nádraží v Poříčanech.

Jz

A nyní nás čeká 4. kolo pro rok 2022 soutěže Jdeme 1 000 km Českem

Pro celkem 5 soutěžících máme připravenou hru: Cestovní placatku

Na cestách s přáteli každý dobrodruh ocení mít po ruce něco na zahřátí a povzbuzení. Placatka s výbavou nezklame za žádné situace. Sada: placatka, 2 panáky a nalévátko (nerez).

www.albi.cz

Odpověď na soutěžní otázku můžete zasílat od. 7.4. 2022 do půlnoci 20.4. 2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.