Třeboň

Jihočeská pohoda

Z jižních Čech se pomalu stává turistický rezort evropského významu – rok od roku sem jezdí víc a víc návštěvníků od nás i ze zahraničí. Něčím jako přirozeným středem této oblasti je architektonicky okouzlující město Třeboň. My si je projdeme a pak vyrazíme do Stráže nad Nežárkou.

Délku trasy jsme zvolili tak, aby se dala absolvovat pěšky, ale v případě zájmu také na kole.

Od zámku k lázním

Krásný zámek v Třeboni předvádí spoustu unikátů z doby renesance a ukrývá také vzácný archiv. Příjemné městečko nabízí řadu gastronomických „hitů“: třeba slavné kapří hranolky. Od náměstí vás příjemná procházka zavede k hrobce rodu Schwarzenbergů. Můžete se také projít areálem místních lázní, kde vracejí zdraví i radost ze života za pomoci unikátní rašeliny, těžené nedaleko od Třeboně.

Kde se vykoupeme?

Třeboňsko doslova „plave na vodě“ – při pohledu na mapu této končiny byste mohli myslet, že jde o Finsko. Cestou směrem na Stráž nad Nežárkou budete míjet desítky rybníků, které vás zvou k pohodovému koupání, rybaření, vodním sportům či jenom blahému polehávání na břehu. Některé zaujmou i svými názvy: vedle sebe jsou tu například rybníky Ženich, Nový VdovecStarý Vdovec. Nebo dáte přednost Novému spálenému rybníku či Zlatu? Osvěžit se pochopitelně můžete i v legendárním rybníku Rožmberk.

Chtějí zapomenout

Třeboňsko je končinou tak líbeznou, že se nám ani moc nechce věřit, že se tu narodil Karel Čurda – zrádce parašutistů, kteří popravili Heydricha. Půjdete kolem obce, kde dodnes žije jeho rodina, místní lidé se však snaží pomoci jí na vše zapomenout, a tak raději jméno vesnice zamlčíme.

Pokračujeme přes Stříbřec, kde mají nejen památníky Ivana Olbrachta a Emy Destinnové, ale i pozoruhodný statek U Hofbauerů, který byl přestavěn z gotické tvrze. Veselo je v obci vždy při každoročním setkání harmonikářů – heligonkářů.

Putování za kříži

Do Stráže nad Nežárkou se dá jít lesem, anebo to vzít přes obec Pístina. Pokud si předem z jejího webu vytiskneme Putování po křížcích, křížích a božích mukách, čeká nás tu malá procházka plná zajímavostí. Nakonec jsme si nechali zámek ve Stráži nad Nežárkou – tady strávila slavná operní diva posledních 16 let života.

Tajný tip

Stříbřec se pyšní alespoň 350 let starým dubem letním, u něhož ráda rybařila Ema Destinnová. Zní to sice neuvěřitelně, ale světoznámá operní zpěvačka – a také česká vlastenka – sem prý chodívala už ve čtyři ráno a vracela se až po setmění! Bohužel se nám ale nepodařilo zjistit, zda jí ryby braly a zda jim zpívala...

A nyní nás čeká 4. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem.

Pro 10 soutěžících máme připravené:
Set batohu Braasi a nože Victorinox Huntsman v hodnotě 4.199 Kč.
Ikonický batoh, který vznikl v ČR a proslavil se doslova na celém světě. Unikátní a originální unisex „Horalkovský“ design a kvalita batohů značky Braasi. Společně
s nožem Victorinox Huntsman Wood s laserově vypalovaným motivem na dřevěné střence tvoří dokonalý set pro každého, kdo se vydává do přírody a nebo chce být „jen připraven“ na vše co život přináší!