Výlet na Kokořín

Oáza pro tělo i duši

Hluboká kaňonovitá údolí, na jejichž okrajích se zvětráváním vytvořila četná skalní města, hluboké lesy, vesničky s lidovou architekturou - to je Kokořínsko.

Stačí vyjet třeba směrem od Mělníka a po pár kilometrech jste v malebné přírodě, kde to mají rádi pěší turisté i cyklisté (i když musejí počítat s trochu náročnějším terénem).

Hrad a Pokličky

Kromě udržovaných roubených a hrázděných chalup tu mohou obdivovat i jeden z nejhezčích českých hradů Kokořín. Jeho válcová vyhlídková věž je vidět ze širokého okolí. Jen asi tři kilometry vzdálené jsou Pokličky, pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu. Nejmohutnější stojí jako první při výstupu po dřevěných schodech, klobouk má rozměry 6 x 5 x 1,5 m. Celková výška nohy i s kloboukem je 12 m. Jiné, tzv. Jestřebické pokličky, se pak nacházejí kousek od obce Vojtěchov.

Na Vrátence

Pokud si výhledy do kraje vyloženě užíváte, zajeďte k Vrátenské rozhledně, která se tyčí na 508 m vysoké Vrátenské hoře. Původně tu stávala rozhledna dřevěná, ale na počátku 20. století nevydržela nápor vichřice. Dnes z „Vrátenky“ spatříte při dobré viditelnosti Krkonoše i Jizerky.

Pekelná průrva

Ve východní části kokořínských lesů leží jeden z nejlépe dochovaných hradů Přemysla Otakara II. Počátkem 90. let minulého století byl vydán v restituci potomkům Josefa Šimonka, kteří jej nechali opravit a zpřístupnit veřejnosti. Podle legendy byl hrad zbudován na skále, ve které vedla průrva až do pekla… Dnes ji připomíná ručně vyřezávané pohyblivé peklo. Mimochodem, svého času tu dělal správce evangelický farář a signatář Charty 77 Svatopluk Karásek.

Cinibulkova stezka a Harasov

Devět kilometrů dlouhá stezka nabitá pozoruhodnostmi začíná i končí u Městských lázní ve Mšeně, kde po třech a čtyřech hodinách poměrně náročné vycházky končí. Na cestě vás čekají často bizarní skalní útvary, tzv. prolezovačky, jeskyně Obraznice, bludiště či skála, v níž je vytesaná cesta pro formanské vozy. 

Tolik namátkou alespoň několik tipů. Kokořínsko doporučujeme především příznivcům aktivního odpočinku - a také těm, kteří se před vedrem rádi ukryjí pod korunami stromů. Ale smutnit nebudou ani milovníci pobytu na slunci, protože třeba přírodní koupaliště v Harasově je jedinečné.

A nyní nás čeká 2. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem.

Pro 5 soutěžících máme připravenou knihu:

Výlety (nejen) s dětmi

Nejlepší společník při plánování výletů napříč republikou.
Knížka v hodnotě 598 Kč obsahuje 1 600 stručně popsaných výletních tipů, příběhů, zajímavostí a cestovatelských superšpeků.

Bude skvělým pomocníkem na vašich cestách, až budete chtít prozkoumat nejrůznější zákoutí naší republiky, ať už s partou přátel, s dětmi nebo třeba sami.

www.jota.cz