Vranov nad Dyjí

Po stopách lásky i přátelství

Krajina naší země je po staletí kultivovaná a kromě řady jiných drobných architektonických lahůdek – antických chrámků, filosofských domů či romantických zřícenin – v ní najdete i upomínky velkých vztahů. Třeba okolí zámku Vranov nad Dyjí – jemuž architektoničtí nadšenci přezdívají „moravské Hradčany“ – najdeme dojemných připomínek dávno vychladlých lásek a přátelství hned několik.

Na některé z nich se vydáme v dnešní procházce, která sice měří jen zhruba patnáct kilometrů, ale jsou na ní i stoupání, v nichž se určitě zapotíme. Začneme u Vranovské přehrady (před válkou přezdívané „Moravský Jadran“).

Oblíbená vyhlídka

Od přehrady vystoupáme na skalnatý kopec, jehož dominantou je kříž z blanenské litiny. U paty kříže je německý nápis: Na památku mého přítele knížete Karla Claryho – 1831. Spisovatel, malíř a humanista Karl Clary byl přítelem majitele vranovského zámku, polského hraběte Stanislawa Mniszka. Místo, na kterém nyní stojí Claryho kříž, bývalo jejich oblíbenou vyhlídkou. Kníže Clary se bohužel během jedné z návštěv Vranova nakazil cholerou a zemřel zde.

Nejlepší z mužů a otců

Příjemnou lesní cestou nyní vyrazíme do vesnice Onšova, od níž se budeme vracet k obci Vranov nad Dyjí. Na  vyhlídce nad jednou ze serpentin silnice, která do Vranova vede, na nás čeká Mniszkův kříž. Ten nechala na počest zesnulého manžela Stanislawa Mniszka vztyčit jeho vdova Helena z Mniszku. Muž, který křížem oslavil svého přítele Claryho, se tak po smrti sám dočkal kříže. Hraběnka Helena nechala do litinové desky v podstavci kříže odlít polsky a německy tato slova: „Žena nejlepšímu z mužů, děti nejlaskavějšímu z otců. Na památku jeho Excellence hraběte Stanislawa z Mniszku.“

Od této dojemné láskyplné památky se přes vranovské Benátky a Přední Hamry vydáme napřed podél Dyje a pak lesní serpentinou k cíli naší vycházky – Obelisku u Ledových slují. Ten nechal v roce 1860 postavit vranovský Okrašlovací spolek jako projev díků Heleně Mniszkové za to, že veřejnosti zpřístupnila rozsáhlý zámecký lesopark. Do základů Obelisku byl „na věčnou památku“ zazděn pařez borovice, která zde prý rostla už několik staletí.

Od Obelisku se buď můžeme asi pět kilometrů dlouhou trasou vrátit do obce Vranov nad Dyjí, která má zvláště v létě výborné autobusové spojení se Znojmem, anebo pokračovat do obce Čížov či do romantického městečka Hardegg, ležícího už v rakouské části Podyjí.

ib

A nyní nás čeká 5. kolo pro rok 2022  soutěže  Jdeme 1 000 km Českem
Pro celkem 4 soutěžící máme připravený city batoh baagle

Odpověď na soutěžní otázku můžetezasílat od. 5.5. 2022 do půlnoci 18.5. 2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.