Výlet Benešov nad Ploučnicí - Děčín

Za vůní růží

Pro dnešní tip na výlet jsme zvolili dost krátkou trasu – zhruba 15 km. To proto, abychom měli více času na spokojené cachtání se v termálních bazénech.

Velmi příjemné je termální koupaliště v Benešově nad Ploučnicí a přímo luxusní pak celoročně přístupný Aquapark Děčín – jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu u nás. Tady si přijdou na své hravé děti i senioři, kteří se chtějí vyhřívat v krásně teplé vodě. V Benešově nad Ploučnicí vás zaujmou hned dva zámky – Horní a Dolní, oba postavené v u nás málo vídaném stylu saské renesance. Stejně jako vzhled těchto zámků se klasické české renesanci vymyká i jejich instalace, vycházející rovněž ze saské renesance. Okolí Benešova pak láká na řadu skalních vyhlídek či rozhleden a také na zříceninu hradu Ostrý.

Kde je ta země?

Z Benešova se vydáme do Děčína nikoli nejkratší cestou, ale tou nejkrásnější – vedoucí z velké části hlubokými lesy s řadou zajímavostí. Je tu třeba dokonale zachovaný větrný mlýn na Františkově Vrchu, který ovšem není přístupný, protože slouží jako rodinný dům. Kuriozitou opravdu mimořádnou pak jsou „Hranice království“. Neopravujte si své geografické znalosti – tohle není hranice mezi Saskem a Českem, nýbrž mezi Miroslavovou zemí a Půlnočním královstvím. Ano, sem chodili ve filmové pohádce Pyšná princezna lidé deptaní „půlnočním“ režimem, aby si zazpívali a trochu se rozveselili. V téhle pohádce si ostatně „zahrála“ i varhanům podobná Panská skála u Kamenického Šenova. Ta už je ale dost z ruky – k ní bychom se mohli vydat, jen pokud bychom se rozhodli tento výlet neabsolvovat pěšky, ale na na bicyklu.

Záhadná tragédie

Jestli jste si výlet naplánovali jako dvoudenní, stihnete si snad odskočit k Srbské Kamenici na místo, kde se v roce 1972 zřítilo jugoslávské dopravní letadlo. Havárii přežila jen Vesna Vulovičová – jediný člověk, který kdy přežil pád z výšky více než deset kilometrů! Důvod katastrofy, kterou dodnes připomínají kusy letounu rozeseté v lese, není jasný. Podle jedné teorie ho omylem sestřelila československá armáda. Ve stejné době totiž mělo podobnou trasou letět letadlo s Leonidem Brežněvem a vojáci se měli bát střetu obou strojů...

Od růží na skálu

Konec výletu na nás čeká v Děčíně – městě, které je v posledních desetiletích jako znovuzrozené. Jeho symbolem je monumentální zámek, po léta devastovaný sovětskými vojáky, ale nyní vzorně restaurovaný. Hlavním magnetem areálu je Růžová zahrada se salou terrenou, glorietem a nádherným výhledem do krajiny. V horkém létě tu voní záhony růží a člověk si připadá jako prahu ráje. Zvláště když ze zámku může sejít do města a v aquaparku smýt prach a pot z výletu. Nezapomeňte ale navštívit také Pastýřskou stěnu s její moderní zoo: nejobdivovanější je expozice Rajské ostrovy s obřím akváriem. Pastýřská stěna je skála vysoká 95 metrů a milovníci adrenalinu na ni mohou vystoupit po unikátní via ferratě, jediné u nás na území města!

Připomeňme ještě, že jak Děčín, tak Benešov nad Ploučnicí mají výborné spojení vlakové, autobusové i silniční. Můžete se do nich – či z nich – dostat do Liberce, Ústí nad Labem, Rumburku a také do Prahy, či naopak dále na sever do Drážďan či Lipska. V Sasku doporučujeme navštívit Königstein, českými panovníky vybudovanou monumentální pevnost na stolové hoře.