Vysočina – Poutní kostel Zelená hora

Kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Vysočina je podle ekologů nejzachovalejší část České republiky. Najdete zde nejen vysoké kopce, ale prakticky vše, po čem může srdce výletníka zatoužit. Dnes si dáme malou ochutnávku vysočinských turistických atrakcí.

Studánky čekají

Ke studánkám si vyšlápneme po trase Nové Město na Moravě – Světnov – Žďár nad Sázavou. Z Nového Města se vydáme kolem vrchu s ponurým názvem Šibenice a poté kolem známého Harusova kopce. Pokud nám bude horko, můžeme se cestou svlažit v přírodním koupališti s krásně čistou vodou a netradičním jménem – Předehřívák. Mineme Ski hotel a ponoříme se do hlubokých lesů, které nám připravily občerstvení v podobě studánek Vratislávky, Pernovky, Barborky, Vitulky a mnoha dalších.

Pět hvězd svatého

Ve Žďáru nad Sázavou nás čeká světoznámá památka UNESCO – chrám sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Geniální stavitel Santini ho postavil ve znamení čísla pět – právě tolik hvězd totiž navedlo vltavské rybáře k mrtvému tělu budoucího světce. Nezapomeňte také navštívit zámek a jeho baziliku s druhou nejdelší chrámovou lodí na Moravě. V létě už snad bude otevřena i zahrádka žďárského zámku, kde se budete moct po náročném výletě občerstvit.

Trasu dlouhou cca 23 kilometrů byste mohli zvládnout do 7 hodin. Mapku najdete ZDE