ZÁMEK ŽLEBY

Nefalšovaná romantika

Dlouho byl co do návštěvnosti ve stínu nejvyhlášenějších českých zámků na čele s tím v Hluboké nad Vltavou, ale doba se změnila. Zámek Žleby, který najdete jen pár kilometrů východně od Čáslavi, si v posledních letech získal skvělé renomé.

Památka, jejíž historie začíná už rokem 1289, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci, díky níž byly zpřístupněny desítky místností a byla zprovozněna i zámecká kuchyně. Návštěvníci mají možnost si vybrat z několika okruhů (soukromé apartmány,  reprezentační sály a salóny či velká věž a sklepení).

Nejen teď na podzim jsou pak velmi příjemné procházky v anglickém parku doplněném romantickými stavbami a překrásným vodopádem na říčce Hostačovce, těsně nad jejím ústím do řeky Doubravy.

Ráj filmařů

Zakladateli hradu byli s největší pravděpodobností páni z Lichtenburka. Později hrad Žleby koupil Karel IV. a pronajímal ho. Dnešní rozsah zámeckého komplexu je dílem následné, pozdně gotické obnovy a přestavby hradu Janem z Vízmburka. Ve druhé polovině 16. století byl objekt přestavěn na čtyřkřídlý renesanční zámek s arkádovým nádvořím. Roku 1754 se zámek dostal do majetku starého tyrolského rodu Auerpergů. V jejich držení zůstal až do 20. století. Rodině byl odebrán na základě dekretu prezidenta republiky v roce 1945.

Nevšední romantická architektura často lákala filmaře. Slasti Otce vlasti, některé záběry Formanova Amadea, pohádky Nejkrásnější hádanka a Tři bratři jsou namátkou jen některé z mnoha úspěšných snímků, které ve Žlebech vznikaly.

Adoptujete si dravce?

Především pro malé návštěvníky je určena zdejší obora, kde je mj. stádečko ochočených bílých jelenů, kteří se ve volné přírodě už nevyskytují.

Za pozornost určitě stojí komentovaná ukázka výcviku dravců, kdy jich je vypuštěno i několik najednou a létají těsně nad hlavami návštěvníků. O jedinečnou zábavu se starají raroh, káně, luňák,  několik orlů, sup, ale i poštolka, výr… Ti největší milovníci zvířat se pak můžou stát „rodiči“ třeba malého sýčka tím, že mu přispějí na potravu.

rd

Snímky Shutterstock a obora Žleby

A nyní nás čeká 9. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem

Pro 10 soutěžících máme připravené city batohy v hodnotě 999 Kč.

City batoh RPET černý

Tento batoh vrací do života plastové láhve, ze kterých by se jinak stal odpad. Výsledný materiál je lehký, odolný a dlouho vydrží.

• Ergonomicky tvarovaná záda.

• Plně nastavitelné ramenní a hrudní popruhy pro optimální přizpůsobení postavě.

• Řada reflexních ochranných prvků pro větší bezpečnost.

• Batoh je vyrobený z pevného voděodolného materiálu.

Odpověď na soutěžní otázku můžete zasílat od 23.9. 2021 do půlnoci 6.10. 2021

Soutěžit můžete i prostřednictvím SMS. Více v aktuálním týdeníku Květy.