Z Dobrušky do Ptačího parku

Po stopách F. L. Věka

Pro dnešek jsme zvolili jen dvacet kilometrů dlouhou idylickou procházku rovinatou krajinou plnou přírodních i historických půvabů. Začneme ve městě Dobruška, kde se můžete vydat nejen po stopách slavného buditele Františka Ladislava Heka (v televizním seriálu překřtěného na Věka), ale třeba i do domu, ve kterém strávil svá učednická léta malíř František Kupka. Jeho vzácné malby-prvotiny jsou nyní vystaveny na dobrušské radnici.

Cesta nás pak zavede do vesnice Bohuslavice, jejíž největší pamětihodností je evangelická škola, v níž do škamen první žáčci usedli už v roce 1873. Za zmínku stojí, že evangeličtí učitelé byli placeni nejhůře ze všech pedagogů té doby – tady šlo opravdu víc o poslání, než o povolání.

Šestajovická stráň

Pokračovat budeme přes Slavětín nad Metují: zdejší velkou atrakcí je farma, na níž se chová víc než stohlavé stádo jelenů evropských. Milovníky historických zajímavostí pak také nejspíš zaujme fakt, že nové koryto řeky Metuje zde zbudovali během 1. světové války váleční zajatci.

Kolem přírodní rezervace Šestajovická stráň doputujeme do obce Šestajovice. Ta má i s přilehlými Roztoky necelé dvě stovky obyvatel – může se však pochlubit znamenitě pojednaným muzeem motocyklů, ve kterém na návštěvníky čeká přes sto unikátních strojů.

První soukromá rezervace    

Do Ptačího parku Josefovské louky dorazíme ve stopách filmaře Prokopa Pitharta, který v této mokřadní džungli plné vzácných ptáků natočil objevný pořad pro Českou televizi. „Je to první soukromá rezervace v Česku,“ popisuje Prokop unikátní český projekt. „Rezervace vznikla zásluhou České společnosti ornitologické, která díky sponzorům vykoupila pozemky, na kterých teď chrání přírodu. Vznikly tak nádherné mokřady plné života.“

Foto: shutterstock

Tajný tip

Jen kousek cesty od rezervace najdete císařské pevnostní město Josefov, které je z velké části zpřístupněno. Unikátem jsou třeba ateliéry výtvarníků v Umělecké kolonii Bastion IV, do nichž se po domluvě také můžete podívat.

A nyní nás čeká 10. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem pro rok 2022.

Pro celkem 5 soutěžících máme připravenou tuto výhru:
Čokoládové fondue GUSTITO, pro 4 osoby.
Elegantní souprava vynikající pro přípravu čokoládového fondue. Vyrobeno z prvotřídního žáruvzdorného porcelánu, vidličky z kvalitní nerezavějící oceli a odolného plastu.
Souprava obsahuje: Podstavec na svíčku; Misku na fondue; Vidličku, 4 ks; Čajovou svíčku
www.eshop.tescoma.cz

Odpověď na soutěžní otázku můžete zasílat od 20.9. 2022 zde a od 22. 9. 2022 do půlnoci 5. 10.2022 i prostřednictvím SMS. Více v Týdeníku Květy.