Zimní Krkonoše

Masarykovou silnicí na Vrbatovu boudu

Pokud je to správné počasí, patří cesta z Horních Míseček na Vrbatovu boudu v létě i v zimě k nejkrásnějším a zároveň nejlehčím vyhlídkovým trasám v Krkonoších. Něco málo přes 4 kilometry dlouhou cestu snadno zvládnou i děti – je totiž vedena po Masarykově horské silnici, která je udržovaná schůdná (a sjízdná pro běžkaře).

Cesta začíná u Jilemnické boudy na Horních Mísečkách. Ty jsou nejvýše položenou osadou v Krkonoších – leží ve výšce zhruba tisíc metrů nad mořem. Nemusíme se ale bát náročného výšlapu, jezdí sem totiž několik pravidelných autobusových linek.

Na Medvědín? Nebo na Labskou boudu?

Masarykova silnice nás vede čtyřmi serpentinami v lese a pak přechází do dlouhé téměř rovné partie, odkud je krásný výhled na horu Kotel (1435 m n.m.). Původně dlážděná silnice byla vybudována v roce 1936 pro snadnější dopravu materiálu na budování pohraničních pevností. Dnes ji pokrývá asfalt.

Cesta končí u Vrbatovy boudy na Zlatém návrší (1411 m n.m.). Na Vrbatovu boudu se dá vyrazit i z hory Medvědín (1235 m n.m.), kam vás vyveze lanovka. Cesta je dlouhá asi jen tři kilometry – její schůdnost však závisí na sněhových podmínkách. Právě tak případný výšlap z Vrbatovy boudy na Labskou boudu (1340 m n.m.), dlouhý 2,3 kilometru.

Na „Vrbatovce“ vás sice neubytují, ale dobře nasytí a napojí. Hned u této boudy na Vrbatově návrší (1412 m n.m.) pak také najdete Mohylu legendárních přátel Hanče a Vrbaty.

Ivo Bartík