Zlenice

Údolím Mnichovky na Hlásku

Procházka zalesněným údolím potoka Mnichovka až na zříceninu hradu Zlenice, jehož strážní věž se vypíná na romantickém skalnatém pahorku nad Sázavou, je pro horké letní dny jako stvořená. Ideální je pak v kombinaci s koupáním a občerstvením na přírodním koupališti.

Mezi skvosty architektury

Výchozím místem krátkého výletu, který zvládnete v poklidném tempu za dvě hodinky, je nádraží ve středočeských Senohrabech, kde staví vlaky z Benešova a Prahy. V hostinci hned u nádraží se dobře najíte – doporučujeme třeba zdejší vynikající tlačenku.

Cesta vede nejdříve mezi zahradami senohrabských domů a vilek, z nichž mnohé jsou architektonickými skvosty z přelomu 19. a 20. století, po pár stech metrech vede mírným kopcem k potoku Mnichovka, který nás dovede až na hrad stojící nad jeho ústím do Sázavy. I když je jinde parno, zurčící voda peřejnatého potůčku a hustý les vytvářejí v údolí příjemný chládek.

Poklona tesařům

Asi po dvou kilometrech přicházíme pod hrad k můstku, přejdeme ho a po červené značce vystoupáme strmým svahem asi padesát metrů až k zřícenině, které se podle nejzachovalejší věže říká Hláska. Strážní hrad byl založen na konci 13. století, později jej dobyla a rozbořila vojska Jiřího z Poděbrad. O zachování Hlásky už několik let usiluje místní Sdružení pro ochranu kulturního dědictví – Zlenice, díky jehož snažení byl postaven nový dřevěný most, který zlepšil přístup do jádra zříceniny. Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR jej mimochodem ocenil jako třetí nejlepší tesařské dílo roku 2014.

Až spatříte siluetu polorozbořeného zlenického hradu na vlastní oči, možná se vám bude zdát povědomá. Malíř Josef Lada ji totiž několikrát použil k dokreslení atmosféry svých obrázků s vodníky.

Jako podle Vančury

Před zpáteční cestou se můžete vykoupat v přírodních říčních lázních jako vystřižených z Vančurova Rozmarného léta a občerstvit v zahradní restauraci Baštírna. Zážitkem je i cesta přívozem na druhý břeh a zpátky. Kemp na druhé straně je využíván nejen vodáky, ale i návštěvníky Prahy z celé republiky, kteří spojí návštěvu metropole s večerem u táboráku, přespí ve stanech nebo obytných vozech a ušetří tím výdaje za ubytování přímo ve městě.

Ondřej Mrázek

A nyní nás čeká 5. kolo soutěže Jdeme 1 000 km Českem

Pro 20 soutěžících máme připravený:

ALPA KONOPNÝ SET

Set zahrnuje ALPA Francovku Konopí, která obsahuje extrakt z konopí setého, jenž má mnohostranné účinky – působí regeneračně a uvolňuje ztuhlé partie, odstraňuje únavu po fyzické zátěži, vyvolává uvolnění a osvěžení, a ALPA Konopný balzám – vysoce účinný masážní přípravek pro zevní použití. Balzám je neocenitelným pomocníkem při sportovních a jiných fyzických aktivitách.

Soutěžit můžete i prostřednictvím SMS. SMS brána se otevírá 29.7.